Warszawa znalazła się na „short liście” do organizacji największego kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Transfuzji Krwi (ISBT International Society of Blood Transfusion) w 2019 roku. Prezentacja wybranych destynacji i ofert oraz ogłoszenie wyników odbędzie się 3 września 2016 roku na tegorocznym kongresie ISBT w Dubaju.

Starania o organizację prestiżowego kongresu zostały zainicjowane przez EXPO XXI Warszawa dwa lata temu i poparte współpracą z lokalnym ambasadorem – prof. dr hab. med. Magdaleną Łętowską, zastępcą Dyrektora d/s transfuzjologii w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, która od lat aktywnie działa w międzynarodowych środowiskach, promując Polskę i polski świat nauki. Warto dodać, iż  Pani Profesor Łętowska za swoje zasługi otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Kongresów Polskich. Program prowadzony jest na szczeblu krajowym przez Polską Organizację Turystyczną i Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce

Pani profesor, która poprowadzi finałową prezentację w Dubaju przy wsparciu EXPO XXI Warszawa i Warsaw Convention Bureau, wysoko ocenia szanse Warszawy na organizację wydarzenia. Na korzyść miasta wpływa m.in. ocena Polski, jako destynacji bezpiecznej i ciągle jeszcze atrakcyjnej finansowo w porównaniu z innymi miastami europejskimi. Pozycję Warszawy wzmacnia także fakt, że kongres nie był jeszcze nigdy organizowany w regionie Europy Wschodniej.

Regionalne kongresy ISBT organizowane są dwa razy w roku, jeden w Europie, drugi w Azji, za każdym razem w innym mieście na świecie. Europejski kongres liczy od 2500 do 3000 uczestników, zawsze jest organizowany w czerwcu i trwa 5 dni. W ubiegłym roku wydarzenie obyło się w Londynie w Centrum Kongresowym ExCel, a w przyszłym roku zawita do Kopenhagi. Organizacja tak dużego kongresu w Polsce to nie tylko ogromna promocja dla miasta i kraju, ale też prestiż dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcie i transfer cennej wiedzy oraz wpływ ekonomiczny do gospodarki.

Proces pozyskania kongresu ISBT to modelowy przykład na to, jak zdobywa się kongres międzynarodowy, Dzisiaj nie wystarczy już świetnie wyposażone centrum kongresowe czy liczne połączenia lotnicze do danej destynacji. Niezbędny jest także silny lokalny Ambasador – skomentowała proces pozyskiwania wydarzenia Anna Górska, Business Development Director EXPO XXI Warszawa.