Gdynia w dniu 15 maja 2023 roku stała się centrum wydarzeń związanych z przemysłem spotkań. Podczas uroczystej Gali w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront uhonorowanych zostało 30 Ambasadorów i Ambasadorek oraz czterech Mecenasów Kongresów z lat 2020 – 2021. To ważne wydarzenie stanowi część programu Ambasadorów Kongresów Polskich, który jest realizowany we współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) i Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP). Głównym celem tego programu jest pozyskiwanie kongresów do Polski i zapewnienie skutecznej pomocy polskim przedstawicielom działającym w międzynarodowych organizacjach, takim jak naukowcy i specjaliści z różnych branż, w pozyskiwaniu takich wydarzeń do naszego kraju.

fot. UM Gdynia / M. Dietrich
fot. UM Gdynia / M. Dietrich

Tegoroczna Gala, pierwsza na Pomorzu, została zorganizowana wspólnie przez Poland Convention Bureau – Biuro Spotkań i Wydarzeń Polskiej Organizacji Turystycznej, SKKP Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Miasto Gdynię. Gości powitali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała. Później wręczono honorowe statuetki nowym ambasadorom i mecenasom. Całość uświetniły występy aktorów Teatru Muzycznego, imprezę poprowadził Krzysztof Dąbrowski.

„Jestem przekonany, że Gala Ambasadorów Kongresów Polskich, która odbyła się w Gdyni przyniesie długotrwałe korzyści dla miasta jako atrakcyjnego miejsca na organizację kongresów i spotkań biznesowych. Nie tylko lokalizacja wydarzenia, ale także liczne atrakcje, jakie oferuje Gdynia, przyczyniły się do niepowtarzalnego charakteru gali. Wspaniałe widoki, nowoczesne obiekty, wysoka jakość usług i doskonała infrastruktura turystyczna sprawiły, że uczestnicy mogli w pełni docenić urok naszego miasta „z morza i marzeń” – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

„Myślę, że każdemu ambasadorowi najłatwiej pełnić swoją rolę wtedy, kiedy jest szczerze zakochany w tym, co na zewnątrz promuje, uznaje za najlepsze do pokazywania innym, do zachęcania, aby tutaj trafili i na własnej skórze doświadczyli, jak fantastycznie jest w Polsce. Cieszę się ogromnie, że to właśnie Gdynia, którą od lat promujemy jako miasto spotkań, może być gospodarzem takiej gali, bo wierzę, że ma tak niezwykły urok i tak niesamowite genius loci, że ambasadorowie, którzy tutaj zjechali bez większego trudu będą w stanie zachęcać największe, najbardziej prestiżowe kongresy do tego, aby pojawiły się w naszym mieście” – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała.

„Program Ambasadorów, który wspólnie rozwijamy od 25 lat jako SKKP oraz POT liczy 300 ambasadorów. Do tego grona w Gdyni dołączyło 34 uhonorowanych ambasadorów i mecenasów. Jesteśmy im wdzięczni za ich wysiłki i za to, że dzięki nim mamy kongresy i konferencje w Polsce, licząc, że następne lata zainspirują kolejnych przedstawicieli świata nauki, partnerów biznesowych, aby wspierać nas w tym procesie” – powiedziała Paula Fanderowska, prezeska SKKP.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke powiedział: „Program Ambasadorów zapewnia naszym przedstawicielom wsparcie organizacyjne. Powiem więcej, zapewnia im, że jeśli pozyskają jakieś wydarzenie dla Polski, całą stroną organizacyjną zajmą się u nas ludzie odpowiedzialni za przemysł spotkań – czy to w Poland Convention Bureau, czy w lokalnych convention bureaux. Polska ma wiele znakomitych nowoczesnych obiektów i zaplecze hotelowe i gastronomiczne, które pozwala zorganizować każde wydarzenie. Tylko nie zawsze to wiedzą na świecie, dzięki naszym ambasadorom dowiadują się o tym. Ambasadorowie budują markę Polski jako kraju, w którym warto zorganizować kongres lub konferencję”

gala ambasadorow-33gala ambasadorow-41

Poza Galą organizatorzy przygotowali ciekawą propozycje na spędzenie czasu wolnego przed i po wydarzeniu. Dzięki temu goście mogli lepiej poznać miasto i skorzystać z przygotowanych tam atrakcji, w tym m.in. obejrzeć musical „Something Rotten, czyli coś się psuje” w Teatrze Muzycznym, odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, planetarium Uniwersytetu Morskiego, popłynąć w rejs jachtem żaglowym ze skipperem Super Yachts Club Gdynia, odbyć spacer nordic walking trasą nadmorską, spróbować sił na desce SUP lub pojechać na wycieczkę trolejbusem w towarzystwie przewodnika Michała Miegonia.

Współorganizacja gali ma na celu promocję miasta i kreowanie wizerunku Gdyni jako atrakcyjnej destynacji na mapie turystycznej kraju i regionu Morza Bałtyckiego oraz dalsze wzmacnianie rangi jako miasta spotkań na rynku ogólnopolskim i międzynarodowym. Jej celem jest również rozwój elementów infrastruktury turystycznej, bogatej oferty kulturalnej oraz turystycznej i pozycjonowanie Gdyni jako miejsca spotkań. Są to jedne z priorytetowych celów wskazane w Strategii Rozwoju Gdyni do 2030 roku.

Partnerami gali Ambasadorów Kongresów Polskich byli:

  • Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk
  • Gdańsk Convention Bureau
  • Sopocka Organizacja Turystyczna
  • Promotion.pl
  • hotel Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront
  • Browar Port Gdynia

Lista uhonorowanych: https://www.pot.gov.pl/pl/pcb/news/gala-ambasadorow-kongresow-polskich-w-gdyni#n

fot. Mateusz Dietrich; źródło: UM Gdynia, RP Turystyka, PCB POT, SKKP