W roku 2019 mija pierwsze 20-lecie medycyny ratunkowej w Polsce. Kiedy to w 1999 roku współuczestniczyliśmy w powołaniu specjalizacji lekarskiej z medycyny ratunkowej, uruchamianiu programu resortowego „Zintegrowane Ratownictwo Medyczne” oraz powołaliśmy Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej, przewidywaliśmy z grupą pionierów entuzjastów, że w czasie 5–8 lat doprowadzimy do w pełni ukształtowanego, satysfakcjonującego modelu medycyny ratunkowej. Mijające lata przekonywały nas o słuszności i wadze podjętego wyzwania. Szczególnie przekonujące były i są reakcje naszego społeczeństwa, które szybko zaakceptowało medycynę ratunkową jako nową jakość w systemie ochrony zdrowia i w coraz szerszym zakresie korzysta z jej dobrodziejstw. Najdobitniejszym przykładem jest lawinowo rosnące zainteresowanie oddziałami ratunkowymi i ich funkcją jako stałym i pewnym miejscem ratunku w nagłych zagrożeniach zdrowotnych. Nie mniej, rosnące w międzyczasie zawirowania społeczne, polityczne, ekonomiczne w znacznym stopniu spowalniają budowę docelowego, optymalnego obrazu medycyny ratunkowej w polskim systemie ochrony zdrowia. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że czekają nas kolejne ważne wyzwania w realizacji tego zadania, którego podjęliśmy się z takim entuzjazmem ponad 20 lat temu.
Z tego też tytułu, biorąc pod uwagę aktualne realia finansowe, personelowe i obciążenia zawodowe, podejmujemy się jednoczasowego zorganizowania naszych trzech, głęboko ugruntowanych już w polskiej tradycji – konferencji medycyny ratunkowej.
Będzie to:
„CEEM 2019” Central European Emergency Medicine
7. Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
28. Zimowa Konferencja Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii
Jelenia Góra, 20–23 marca 2019 roku
Jesteśmy przekonani, że skomasowanie tych wydarzeń pod jednym wspólnym hasłem:
Medycyna ratunkowa nową jakością w systemach ochrony zdrowia będzie doskonałą okazją dalszej integracji naszego środowiska, zarówno w wymiarze krajowym, jaki i międzynarodowym, platformą wymiany doświadczeń zawodowych i forum budowania planów na najbliższą i dalszą przyszłość. Zgodnie z tradycją towarzyszyć nam będą liczne autorytety krajowe i międzynarodowe z renomowanych akademickich ośrodków medycyny ratunkowej. Wybór Jeleniej Góry i Hotelu Mercure jako miejsca obrad nawiązuje do tradycji naszych spotkań, górskiej panoramy Karkonoszy i sprawdzonej gościnności tego regionu Polski. Obrady i towarzyszące warsztaty lekarskie, paramedyczne i pielęgniarskie toczyć się będą w Hotelu Mercure w Jeleniej Górze oraz – tradycyjnie – w Hotelu Mercure Skalny w Karpaczu. Będzie to również podstawowa baza noclegowa dla naszych uczestników. Przewidujemy też bogaty program towarzyski, z Balem Lekarza Medycyny Ratunkowej włącznie. Nadesłane prace opublikowane będą w okolicznościowej monografii lub w kolejnym wydaniu Polish Journal of Emergency Medicine. Zachęcamy do udziału w tym jedynym, swoistym dla medycyny ratunkowej wydarzeniu planowanym na rok 2019.

prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko