W dniu 29 października 2024 roku w Warszawie podpisano pierwsze, pionierskie porozumienie zawiązujące regionalno-lokalny Klub pod nazwą Klub Ambasadora Kongresów – Warszawa i Mazowsze. Został on powołany po połączeniu funkcjonującego już Klubu w Warszawie oraz regionalnego odpowiednika, powstającego na terenie województwa Mazowieckiego. Sygnatariuszami porozumienia są organizatorzy Programu AKP Polska Organizacja Turystyczna z Poland Convention Bureau, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Warszawska Organizacja Turystyczna wraz z działającym w jej strukturach convention bureau i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Mazovia CB. Do tej pory powstawały one w miastach i funkcjonują w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu.

To kolejny krok wzmacniania funkcjonującego od ponad 25 lat Programu Ambasadorów – powiedziała Paula Fanderowska, Prezeska SKKP – Tym samym skutecznie i konsekwentnie rozwijamy sieć Klubów w całej Polsce. Program Ambasadorów służy wyróżnianiu osób, które pozyskują dla Polski ważne oraz prestiżowe wydarzenia. Wiemy, że w miastach i regionach drzemie ten potencjał, a dzięki Klubowi będzie można jeszcze skuteczniej dotrzeć do inicjatorów kongresów, konferencji oraz wspólnie organizować kolejne.
Porozumienie zostało podpisane przez reprezentantów poszczególnych organizacji na czele z Anetą Książek (Kierownik Poland Convention Bureau POT), Izabelą Stelmańską (Prezes Mazowieckiej Regionalne Organizacji Turystycznej) oraz Mateuszem Czerwińskim (Prezes Warszawska Organizacja Turystyczna).

Mariaż Warszawy z Mazowszem w ramach wspólnego prowadzenia lokalnego Klubu Ambasadorów Kongresów to dowód na dojrzałe i strategiczne podejście obu biur do wsparcia środowiska nauki i biznesu w pozyskiwaniu spotkań i wydarzeń dla Warszawy i Mazowsza – powiedziała Aneta Książek, dodając – Cieszymy się również, iż nasze zaproszenie do prac Kapituły Programu Ambasadorów Kongresów Polskich na lata 2024-2027 przyjęła Pani Izabela Stelmańska, prezeska zarządu Mazowieckej Organizacji Turystycznej i Mazovia Convention Bureau. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Konferencje i Kongresy w Polsce liczymy na owocną współpracę oraz oczywiście życzymy udanych kongresów i konferencji w Polsce centralnej.

Mazovia Convention Bureau powstało w 2019 roku i jednym z jego celów była współpraca oraz uzupełnianie oferty turystyki biznesowej Warszawy. Dzieje się to dzięki ścisłej współpracy z Warsaw Convention Bureau – powiedziała Izabela Stelmańska, dodając – dzisiaj realizujemy kolejny krok tej wspólnej drogi, podpisując porozumienie na realizację Klubu Ambasadora Kongresów Warszawy i Mazowsza, budując wspólną ofertę konferencyjno-kongresową. Dziękuję za tę możliwość.

SLAJD PODPISANIE POROZUMIENIA

Podpisanie tego porozumienia jest bezprecedensowe, natomiast jest to naturalna kolej rzeczy, aby miasto i region współpracowały. Wszystkim życzymy nawiązywania takiej relacji, wtedy marka Polski, na którą wszyscy pracujemy, będzie bardziej rozpoznawalna i rosła w siłę – powiedział Mateusz Czerwiński po podpisaniu dokumentu.

Porozumienie zostało podpisane w oparciu o nowopowstały dokument Strategii Programu AKP na lata 2024 – 2030. Dokument został udostępniony na stronie www.ambasadorkongresow.pl i zakłada zwiększenie rozpoznawalności Programu wśród przedstawicieli świata akademickiego, szczególnie w tak zwanych miastach drugiego wyboru. Wskazuje również na wzmocnienie lokalnych Klubów Ambasadora oraz tworzenie nowych w szczególności regionach ma na celu zintensyfikowanie działań na szczeblu regionalnym. Integralnym elementem strategii jest również promowanie roli Convention Bureaux oraz ich współpracy z Ambasadorami w procesie pozyskiwania wydarzeń.

Porozumienie 2024

Nowa Kapituła Programu AKP na lata 2024 – 2030

Organizatorzy Programu Ambasadorów Kongresów Polskich powołali także nową Kapitułę, która wyłoni kolejnych Ambasadorów i Ambasadorki Kongresów Polskich oraz Mecenasów Kongresów. Zgodnie z założeniami regulaminu w jej skład wchodzą reprezentanci nauki, w tym nauk podstawowych i nauk medycznych, reprezentanci środowisk gospodarczych oraz środowisk kultury, sportu i organizacji pozarządowych. Spośród kilkunastu kandydatów i kandydatek ostatecznie zaproszenia do uczestnictwa w jej pracach zaakceptowali:

dr hab. Anna Kalinowska-Żeleźnik, prof. UWSB Merito, Dziekan Wydziału Biznesu, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku,
prof. dr hab. Krzysztof A. Makowski, Wydział Historyczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
prof. dr hab. inż. Józef Modelski, Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, Politechnika Warszawska,
prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Rektor, Politechnika Śląska, dotychczasowy Przewodniczący Kapituły,
Ireneusz Węgłowski, Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej Orbis SA,
Michał Fijoł, Prezes Zarządu PLL LOT,
Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu Grupy PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC),
dr hab. Jolanta Żyśko, prof. AWF, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
Izabela Stelmańska, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Mazovia Convention Bureau,
prof. dr. n. med. Jacek Szepietowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Z ramienia organizatorów, zgodnie z regulaminem przedstawicielami zostali Rafał Szmytke, Prezes POT oraz Paula Fanderowska, Prezeska SKKP wraz z Anetą Książek, Kierownik, Poland Convention Bureau POT oraz Anną Wodą (Członkini Zarządu SKKP, Kierownik w CN Kopernik). Funkcja Sekretarz Kapituły została powierzona Agnieszce Szymerowskiej (SKKP). Najbliższe spotkanie Kapituły, podczas którego wyłonieni zostaną Ambasadorowie i Ambasadorki Kongresów Polskich, odbywać się będzie w pierwszej połowie listopada.